Nieoficjalna Strona Kościoła Katolickiego Mariawitów
PolskiEnglishDeutschFrançaisРусский 27.03.2017 16:33:25
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Św. Maria Franciszka Kozłowska
Dzieło Wielkiego Miłosierdzia
Zasady wiary
Artykuły
Hierarchia
Parafie
Ogłoszenia
Linki
Forum Mariawickie
Kontakt
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: Mariawita
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Mateczka
Św. Feliksa Maria Franciszka Kozłowska


Św. Feliksa Maria Franciszka Kozłowska

Feliksa Magdalena Kozłowska to założycielka wyznania mariawitów (imiona zakonne "Maria Franciszka"), przez ogół mariawitów zwana "Mateczką". Urodziła się w Wielicznej k/Węgrowa. Ojciec zginął w powstaniu styczniowym. Ukończyła gimnazjum w Warszawie. W wieku 21 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w Warszawie. W 1887 r., za zgodą H. Koźmińskiego, założyciela licznych zgromadzeń bezhabitowych, założyła w Płocku zgromadzenie "Sióstr Ubogich św. Matki Klary", później przekształcone na Zgromadzenie Sióstr Mariawitek Nieustającej Adoracji Ubłagania.
W dniu 2 sierpnia 1893r. otrzymała objawienie, którego treścią była wizja ogólnego zepsucia świata i duchowieństwa, a Bóg w akcie Miłosierdzia daje "jako ostatni ratunek cześć Przenajświętszego Sakramentu i Pomoc Maryi".
Zgromadzenie Sióstr Mateczka w otoczeniu pierwszych sióstr Zgromadzenia w 1908 r. Pod wpływem tego objawienia Feliksa Kozłowska. utworzyła Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów, którego przełożonym wybrano ks. J. Kowalskiego. W 1902 r. Felicja Kozłowska i kapłani zabiegali o legalizację Zgromadzenia u trzech biskupów diecezjalnych, a w następnym roku na audiencji u papieża Piusa X. W kolejnych latach starania w Stolicy Apostolskiej podejmowały delegacje kapłanów i wiernych. W 1906 r. papież Pius X ekskomunikował imiennie F. Kozłowską i ks. J. Kowalskiego.
Mariawici z ogromnym zaufaniem i zaangażowaniem poddali się kierownictwu duchowemu Felicji Kozłowskiej, która mocno akcentowała miłość względem bliźnich, pokorę, pomoc biednym i potrzebę zjednoczenia Kościołów. W obcowaniu z ludźmi była bezpośrednia i naturalna, budziła zaufanie oraz wyzwalała otwartość połączoną z oddaniem. Zmarła w wieku 59 lat. Spisane przez Mateczkę objawienia opublikowano w księdze "Dzieło Wielkiego Miłosierdzia" wydanej w 1922 r. przez Starokatolicki Kościół Mariawitów.
Jeszcze przed 1906 rokiem Feliksa Kozłowska była traktowana przez księży mariawitów ze szczególnym szacunkiem, ze względu na jej pobożność i charyzmę. Po zerwaniu mariawitów z papiestwem Feliksa Kozłowska stała się najważniejszą postacią nowego Kościoła. Po jej śmierci w 1921 roku arcybiskup Jan Maria Michał Kowalski rozwinął silnie kult założycielki mariawityzmu. W 1925 istniało już 5 świąt mariawickich poświęconych osobie Marii Franciszki i jej Dziełu Wielkiego Miłosierdzia. Obok tradycyjnego określenia Mateczka Kowalski wprowadził też tytuł Małżonki Barankowej (Chrystusowej), zrównując ją teologicznie z Matką Bożą. Wprowadzono wiele modlitw do Mateczki, wzorując się najczęściej na modlitwach maryjnych, np. litanii czy Pod Twoją Obronę. Kolejnym tytułem była Matka Miłosierdzia - Kozłowska miała być wybrana jako kolejna po Chrystusie do zbawienia świata. Ostatecznie uznano ją za wcielenie Ducha Świętego. Decyzje te po części przyczyniły się do rozłamu w mariawityzmie. Silny kult Mateczki przetrwał w Kościele Katolickim Mariawitów.
W mariawickiej teologii felicjanowskiej dotychczasowe ujęcie nauki o Trójcy Świętej, przejęte od Kościoła rzymskokatolickiego, z którego historycznie wywodzi się felicjanowska wspólnota mariawicka, znajduje całkiem nowe rozumienie i w dużej mierze odmienne znaczenie. Osoba Marii Franciszki Kozłowskiej to już nie tylko święta niewiasta wybrana przez Boga dla odnowienia chrześcijaństwa (nauka z początków XX wieku), ale żeńskie wcielenie Ducha Świętego, dopełniającego odkupieńczą misję Syna Bożego, Jezusa Chrystusa.
Przełożony denominacji felicjanowskiej (abp Wojciechowski) w swoich słowach zwraca uwagę: Spełniło się. Przyszła na ziemię Mateczka, Święta Parakletka, Wcielony Duch Święty. Wypełniła Ona Swoim przyjściem obietnicę Ojcowską i Pana Jezusa. Zrodziła nowy Kościół, nowy bo Eucharystyczny – Chrystusa i Jej: Małżonki Chrystusowej, Wcielonej Pocieszycielki (List pasterski abpa Wojciechowskiego na Zmartwychwstanie Pańskie 1991 r., s. 2).

Wszystko na większą chwałę Bożą i cześć Przenajświętszej Maryi Panny!

Uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy AD 2010


Powered by v6.01.6 © 2003-2005Astral by: 204569 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie